Я чую голоси: запис озвучки

статті
08.12.2014

article image

«Чи потрібна грі голосова озвучка?» – головне питання для звукорежисера, близьке за значенням до «Бути чи не бути?» у долі шекспірівських героїв. Перш ніж відповісти «Авжеж!», уявіть тисячі рядків діалогів, безліч акторів озвучки, серед яких на роль підходить лише один з тисячі, тонни якісного обладнання і сльози щастя, коли через 6 місяців роботи вам вдається записати прийнятний за звучанням уривок.

Якщо від цих образів у вас не засмикалося ліве око, ви, ймовірніше за все, ніколи раніше не займалися озвученням відеоігор. В цій статті ви знайдете – декілька порад для тих, хто зважився на цей подвиг.

Основні завдання голосової озвучки – сповіщення про події у грі, просування сюжету і ключові моменти геймплею. З діалогів героїв та NPC користувач дізнається важливу інформацію та розуміє, як ті чи інші його дії будуть розцінені ігровим оточенням. Наприклад, персонажі можуть активно реагувати на дії головного героя – кричати, кликати варту або ж просто дивуватися.

На етапі розробки першої стратегії Plarium ми вирішили, що всі персонажі мають бути озвучені. За цим стандартом були зроблені й наступні проекти – кожен герой в іграх має свій характер, голос і навіть улюблені слова та вирази.

Озвучка додає до гри ще один вимір і робить продукт більш цікавим та багатогранним.

Типи голосової озвучки в іграх

Голос у відеоіграх, так само як музика і звуки, може бути дієгетичним, екстрадієгетичним або трансдієгетичним.

Дієгетичні голоси чують як персонажі, так і гравці. Це діалоги, монологи, вигуки на полі битви, пісні в тавернах і навіть роздуми головного героя.

Екстрадієгетичні голоси чує тільки гравець. Найчастіше це закадровий голос оповідача, що розповідає про якісь події, що відбуваються до початку або під час гри. Також він може підказувати, які дії має здійснити користувач для успішного завершення місії.

Трансдієгетичні голоси належать ігровому світу та одночасно є системними повідомленнями. «Мій інвентар переповнений!» – з одного боку, ми чуємо голос героя і розуміємо, що це вимовляє саме він, але в той самий час таке повідомлення має донести до гравця наступне: саме час збігати до торговця та продати лут.

Аутсорс або смерть

Існує безліч студій, які займаються озвучкою відеоігор. Вони з радістю запропонують вам свої послуги. Проте, в цьому криється підступність: як би фахівці з аутсорсингової компанії не намагались якнайкраще виконати ваше замовлення, вони ніколи не зможуть досягти необхідного ступеня якості. Більш того, не так багато студій можуть похвалитися реальним досвідом озвучування ігрових проектів, і навіть найвідоміші з них іноді ставляться до фінального продукту… не найкращим чином.

Озвучку краще довірити людині, що добре знайома з командою розробників, знає особливості продукту, характери персонажів і розуміє, який результат необхідно отримати. При цьому ви маєте об’єктивно оцінювати свої сили: чи вистачить у звукорежисера часу, щоб знайти підходящу студію та обладнання, провести кастинг і створити якісний продукт. У великих проектах процес озвучування може розтягнутися на місяці й роки, але навіть за діалогами з невеликої інді-гри стоїть кропітка праця та залізна витримка саунд-дизайнера.

Кастинг

Стандарт озвучення задає гра та її жанр. Дуже багато залежить від того, чи працюєте ви над мобільним раннером, браузерним платформером чи RPG для консолей Next Gen, чи прописано в сценарії 50 000 рядків діалогів, або ж у вас лише список коротких вигуків, роздрукований на аркуші формату А4.

Щоб провести кастинг, зовсім не обов’язково запрошувати сотні людей до студії. Успішні проби можна влаштувати, навіть якщо ваш звукорежисер – соціофоб, а актори живуть на іншій півкулі. Достатньо надіслати їм текст з відповідними інструкціями та роз’ясненнями, а потім оцінити результат. Навіть професійний актор повинен мати певний досвід в озвучці, інакше є ризик дуже довго вибивати з нього театральщину. Складіть базу цікавих голосів, навіть якщо вони не підійшли для цього проекту.

У крайньому випадку проявіть винахідливість. Існує безліч варіантів того, як можна цікаво озвучити персонажів, не записуючи при цьому голоси акторів.

Декілька корисних порад

  • Слідкуйте за однорідністю звуку. Як і у випадку з графікою, у гри в цілому та у кожної окремої локації має бути стилістично єдине звукове оформлення.
  • Використовуйте частотну обробку, щоб обрати оптимальне звучання.
  • Слухайте, як звучить уся сцена. Занадто гучні крики або діалоги можуть вибиватися із загальної концепції та руйнувати стан імерсії. У той самий час важливу фразу, що звучить занадто тихо, гравець може упустити.
  • Тестування – запорука якості. На фінальному етапі послухайте, як звуки накладаються один на одного, і які з них можна прибрати без жодного жалю. Слідкуйте за тим, щоб не виникало хаосу і какофонії.
  • Для досягнення потрібного ефекту комбінуйте студійний та польовий запис.
  • Уникайте точного повторення звукових фрагментів. При нагоді варіюйте або рандомізуйте фрази навіть другорядних персонажів.
  • Починайте працювати над озвученням якомога раніше, щойно буде готова фінальна версія діалогів або фраз. Залишайте достатньо часу, щоб переозвучити деякі моменти, якщо вони будуть погано поєднуватися з візуальним рядом.

Кілька цікавих прийомів, які використовували розробники

  • Створіть нову мову! Гра “Кодекс Пірата” від Plarium має піратську озвучку, та має дуже багато характерних для піратів вигуків та слів.
  • Запрошуйте для озвучення відомих акторів. Це не тільки чудовий маркетинговий хід, але й психологічний прийом впливу на гравця.
  • Для занурення в ігровий процес деякі фрази, що промовляють іноземці, можна залишити неперекладеними. При створенні антагоніста для гри «Війни престолів» звукорежисер компанії Plarium вивчив кілька різновидів мови орків і разом з актором озвучення записав бога Хаосу – Балура – мовою орків.
  • Кастомізація голосу головного героя – одна зі складових якісної RPG-ігри.
  • Для створення голосів монстрів зазвичай використовується мікшування записів криків реально існуючих тварин.

У наш час важко знайти ігровий проект, в якому був би повністю відсутній звук. Однак не всі розробники розуміють, якою мірою графіка і озвучення впливають на сприйняття гри. Те, наскільки якісними будуть ці дві складові, багато в чому визначає лояльність до продукту і ступінь занурення користувача в ігровий світ.